Скарлатина.

09.Гру.2019
Скарлатина.

Як передається хвороба

Збудник скарлатини належить до групи стрептококів, які можуть вражати нирки, суглоби, мигдалики. Якщо в момент проникнення інфекції в організм у людини надто ослаблений імунітет, то розвивається це захворювання.

Джерело інфекції – людина, яка хворіє на скарлатину або є носієм стрептококів. Інкубаційний період скарлатини в середньому триває близько 10 днів, інфікована людина становить небезпеку для оточення протягом 15-20 діб після появи перших ознак.

Скарлатиною також можна заразитися:

  • повітряно-крапельним шляхом;
  • через іграшки і побутові предмети;
  • за допомогою продуктів харчування.

Клінічні прояви

Скарлатина завжди починається гостро:

  • раптово піднімається температура тіла до 39 градусів і вище;
  • дитина скаржиться на сильний головний біль і нудоту;
  • хворий не може ковтати їжу (ріжучий біль в горлі).

На третю добу після перших проявів захворювання на тілі з’являється дрібний висип, що характеризується сильною сверблячкою. Знаючи, як виглядає висип при скарлатині, можна вжити термінових терапевтичних заходів. Він «накопичується» в природніх складках у вигляді червоних смуг. Потрібно уважно дослідити пахові складки, пахвові западини і ліктьові згини, у цих зонах найчастіше і виявляються патологічні вогнища. На дотик шкіра з висипанням стає надмірно сухою, грубою і нагадує дрібний наждачний папір. Висип може уражати все обличчя, скроні й лоб, все тіло. Чистий носогубний трикутник є характерною ознакою інфекції.

Язик хворого на скарлатину теж змінюється, стаючи малинового кольору з набряклими, опуклими сосочками. Вся слизова ротової порожнини запалюється і набуває червоного відтінку, на мигдалинах є гнійний наліт. Такий вид ротової порожнини лікарі називають «вогняний зів» і вважають одним з визначальних ознак захворювання.

Тільки через чотири дні (допускається збільшення / зменшення цього терміну на день) шкірні покриви бліднуть, починається активне лущення вогнищ висипів – шкіра знімається «панчохою», особливо на долонях.

Симптоми скарлатини у дорослих ідентичні, але перебіг хвороби завжди тяжкий із критичним підвищенням температури і судомами.

Лікування і профілактика скарлатини

Відповіді на питання, як лікувати скарлатину на початковій стадії, з переліком лікарських препаратів, немає – лікарі рекомендують проводити тільки симптоматичну терапію. Якщо хвороба протікає в легкій формі, то дитина перебуває вдома, при виникненні ускладнень їй показана госпіталізація. Протягом 10 днів хворий повинен дотримуватися постільного режиму, призначається курс антибактеріальних препаратів (10 днів) для пригнічення росту і поширення в організмі стрептокока. Для полегшення загального стану здоров’я додатково лікарі рекомендують:

  • полоскання ротової порожнини відваром ромашки лікарської або фурациліном;
  • прийом антигістамінних засобів – знімають свербіж у місцях висипань;
  • курс вітамінотерапії – зміцнюється імунітет, знижується ризик розвитку ускладнень.

Лікуванням і профілактикою скарлатини займаються педіатри й інфекціоністи. Лікарі цих спеціальностей повинні не тільки діагностувати захворювання, диференціювати його від ангіни і алергії на лікарські препарати, а й спостерігати за хворим навіть після його одужання. Потрібно стежити за характеристиками сечі і станом суглобів, тому що найпоширенішими наслідками ускладнень скарлатини у дитини є гломерулонефрит і ревматизм. Детальніше про наслідки хвороби можна дізнатись на сайті нашої клініки Добробут.ком.

Скільки днів триває карантин при скарлатині? Дітям і дорослим показана ізоляція протягом 10 днів, якщо перебіг хвороби легкий і без ускладнень. Але і після цього терміну їм не можна відвідувати місця великого скупчення людей (школи, офіси) ще протягом 12 днів. Таким чином, ізоляція триває протягом мінімум 3 тижнів.

Профілактичні заходи

Хворому скарлатиною необхідно не тільки виділити окреме приміщення, але й окремий посуд, рушник та інші побутові речі. Необхідно 2-3 рази щодня проводити вологе прибирання в кімнаті, де знаходиться пацієнт, і бажано це робити спеціальним дезінфікуючим розчином.

Якщо зафіксувалось захворювання на скарлатину в дитячому садку, то вся установа закривається на карантин і протягом трьох тижнів її не відвідують навіть здорові діти. Але такі ризики успішно знижуються дотриманням санітарно-гігієнічних заходів, регулярними перевірками санстанції на присутність стрептокока, вологими прибираннями з дезінфікуючими розчинами і контролем за станом дітей.

Щеплення від скарлатини немає, але, одного разу перехворівши, людина стає практично невразливою перед інфекцією – імунна система виробляє специфічні антитіла. Завдяки сучасним антибактеріальним препаратам і високому рівню медицини скарлатина піддається лікуванню, прогнози виключно сприятливі.